kajaki 2007bJezioro Dominickie to doskonałe miejsce do rozpoczęcia spływów kajakowych szlakiem Konwaliowym. Najlepszy okres to maj i czerwiec. W późniejszym okresie ze względu na niski stan wody oraz silnie zarośnięte kanały spływ polecany jest doświadczonym kajakarzom. Na terenach wokół jeziora działa kilka wypożyczalni sprzętu wodnego i kajaków.

Szlak Konwaliowy to jeden z ładniejszych szlaków kajakowych we Wielkopolsce. Składa się z 22 jezior połączonych kanałami. Swoją nazwę wziął od Rezerwatu na Wyspie Konwaliowej  położonej w centralnej części J Radomierskiego. Cały szlak ma kształt pętli, liczy 38 km i na jego przepłynięcie należy przeznaczyć 2 lub 3 dni. Należy tutaj dodać, że Szlak Konwaliowy posiada wodne połączenia z kanałami Obry i kolejnym ciągiem Jezior Zbąszyńskich, Sławą a także poprzez Kanał Mosiński z Wartą. Zdjęcia ze spływu można obejżeć w naszej GALERII.

https://www.youtube.com/watch?v=OfXBKnVBHrY

zagle15Jezioro Dominickie oferuje doskonała warunki do uprawiania różnych form żeglarstwa. 390 ha powierzchni jeziora pozwala na swobodne pływanie jachtom o różnej wielkości. Od północnej strony jeziora jest profesjonalny slip z dźwigiem do bezpiecznego wodowania jednostek pływających. Marina należąca do Gminy Włoszakowice oferuje chętnym miejsce do cumowania przy dwóch pomostach oraz sanitariaty i parking. Działają trzy wypożyczalnie jachtów żaglowych oraz Letnia Szkoła     Żeglarska, gdzie pod fachowym okiem instruktorów można zdobyć patenty żeglarskie (602 654 362). Ze względu na korzystne wiatry akwen jest także doskonałym miejsce do uprawiania żeglarstwa deskowego. Na terenie jeziora działają dwie drużyny WOPR.

konie

Na południowo-wschodnim brzegu jeziora usytuowany jest ośrodek jeździecki Kalumet. Ośrodek oferuje naukę jazdy konnej dla dzieci i dorosłych, jazdę w terenie, jazdę bryczkami, hubertusy. Ukształtowanie terenu przy jeziorze, szczególnie od strony południowej i zachodniej sprzyja organizacji rajdów konnych. Rajdy i naukę jazdy w siodle oferuje Gospodarstwo Agroturystyczne Trzcinowy Zakątek w Miastku ( ok. 5 km).

 

 

 

Górsko to mała miejscowość w gminie Przemęt, położona ok. 5km od Ośrodka. Dojazd z Dominic polną drogą 3km. We wsi działa Galeria Rzeźby Ptaków stworzona i prowadzona przez rzeźbiarza Mariana Murka. Na dwóch poziomach eksponowanych jest blisko 200 ptaków występujących w Przemęckim Parku Krajobrazowym.

Parowozownia Wolsztyn to jedna z nielicznych w Europie nadal czynnych parowozowni, z której każdego dnia wyruszają parowozy do prowadzenia pociągów pasażerskich na trasie do Poznania.

Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można obejżeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Tylko tutaj codziennie można zobaczyć gorący, buchający parą parowóz.